• شناسه : 3089
  • 10 ژوئن 2020 - 21:54
مراسم گرامیداشت هفته فرهنگ پهلوانی  در زورخانه عمادی ساری برگزار شد
مراسم گرامیداشت هفته فرهنگ پهلوانی  در زورخانه عمادی ساری برگزار شد

مراسم گرامیداشت هفته فرهنگ پهلوانی در زورخانه عمادی ساری برگزار شد

مراسم گرامیداشت هفته فرهنگ پهلوانی با حضور ورزشکاران و مسئولین در زورخانه مرحوم عمادی ساری برگزار شد.

ورزش و انجام حرکات پهلوانی جزو فعالیت‌های اصلی روزمره ایرانیان در دوران باستان بوده‌است. جامعهٔ آن زمان ارزش خاصی برای ورزشکارانی قائل می‌شد که برای قدرت بدنی و شجاعت روحی که در اختیار داشتند، شکرگزار بوده‌اند.
بر پایهٔ تاریخ، زورخانه در حدود هفتصد سال پیش (قرن ۷ خورشیدی) به وسیلهٔ محمود معروف به پوریای ولی که ظاهراً از مردم آذربایجان بوده و گویا در سال ۷۷۲ ه‍.ق امروزی بازسازمان دهی شده‌است. با این حال بر پایهٔ رفتار و منش تاریخی و اسطوره‌های ایران زورخانه می‌تواند دست کم در ایران تاریخی بسیار کهن‌تری داشته باشد.
جایگاه زورخانه پس از اسلام در زنده‌کردن فرهنگ و آیین افتادگی و برادری که از عهد باستان در ایران رواج داشته‌است، اهمیت ویژه دارد.
لذا در تقویم ما، ۲۰ خرداد ماه به عنوان روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای نامیده شده است.

هرساله این روز با استقبال پهلوانان و ورزشکاران، ورزش دوستان و مسئولین حامی ورزش با پاسداشت این فرهنگ غنی و اصیل مواجه و گرامی داشته می شود.

مراسم هفته فرهنگ پهلوانی در ساری با حضور آیت الله لائینی نماینده ولی فقیه در استان ،آقایان حبیب حسین زادگان مدیرکل ورزش و جوانان استان ،سعید نجاریان ساروی عضو شورای شهر ساری، ناصحی معاون فرماندار ، دلیری و ییلاقی و رمضانی معاونین اداره کل و مهدوی رئیس اداره ورش و جوانان ساری،سوادکوهی ریاست هیات ورزش پهلوانی و زورخانه ای استان، روئسای هیات های ورزشی ساری و اهالی ورزش در زورخانه مرحوم عمادی ساری برگزار گردید.

در پایان این مراسم از خانواده های شهیدان معلم کلایی و بهرامی دو شهید قهرمان ورزش های زورخانه ای تجلیل شد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*