• شناسه : 4788
  • 12 مارس 2021 - 23:40
جنجال‌نگاری را متوقف کنید!
جنجال‌نگاری را متوقف کنید!

جنجال‌نگاری را متوقف کنید!

با گسترش تکنولوژی و فراگیر شدن امکانات ارتباط جمعی ، هر فردی در هر کجای این کره خاکی میتواند با فشردن چند دکمه به اخبار به جای‌جای جهان دسترسی پیدا کند.این یعنی هر فرد میتواند با در دست داشتن یک دستگاه هوشمند،یک خبرنگار محسوب شود. بسیاری از سرتیتر داغ خبرهای روز دنیا توسط جمع زیادی […]

با گسترش تکنولوژی و فراگیر شدن امکانات ارتباط جمعی ، هر فردی در هر کجای این کره خاکی میتواند با فشردن چند دکمه به اخبار به جای‌جای جهان دسترسی پیدا کند.این یعنی هر فرد میتواند با در دست داشتن یک دستگاه هوشمند،یک خبرنگار محسوب شود. بسیاری از سرتیتر داغ خبرهای روز دنیا توسط جمع زیادی از همین افراد تهیه ودر شبکه های اجتماعی توزیع میگردد.
پس باید حد و مرزی بین طیف خبرنگار و افراد عادی وجود داشته باشد.بین افرادی که سعی در نشر اخبار به هر طریق که میلشان کشید و افرادی که وظیفه درج صحیح اخبار را دارند باید وجه تمایزی باشد.
این مرز بدلیل اشتیاق به ملحق شدن نام رسانه‌ها به عنوان ترند برتر در نشر و انتقال اخبار و البته مسائل مالی به سوی کمرنگ شدن و خدشه دار شدن کرامت کار خبری پیش می رود..
در نیست شدن باید و نبایدهای حرفه‌ای شاهد تولد هویت های مجهول رسانه ای و قلم های تند و تیز و نامهربانی خواهیم بود که مستقیما و بصورت هدفمند شان و منزلت افراد را نشانه میروند و با اندکی پرو بال دادن به نکات ریز به برجسته کردن موارد غیرواقعی و به سایه کشیدن اصل و جان مطالب میپردازند.
چرا که این گونه افراد به فراست دریافته اند که در دنیای مجازی امروز میشود آب را گل آلود کرد و اسب مراد را از رود گذر داد.
نبودن نظارت درست و مناسب در دنیای مجازی فرصتی فراهم کرده تا تیم هایی برای شکل دادن و جهت دهی افکار عمومی با تلاشی شبانه روزی و نیّات معین در پی به آشوب کشیدن افکار و صدمه زدن به ارکان هدفگذاری شده و رسیدن به مقاصد خود هستند.
لذا لازم است جهت تنویر افکار عمومی و همچنین احترام به شعور و کرامت مخاطب هم نظارتی کامل بر فضای خبری ایجاد شود و هم به طریق ممکن، انسانیت و وجدان ناآگاه این افراد تلنگری بخورد تا راهشان به بهانه نشر اخبار به هتک حرمت و شکست اخلاق منتهی نشود.
امید که نقش والای خبرنگاری در سایه رقابت های نابجا بسوی فرافکنی و حواشی سازی نرود چرا که هنوز هم هستند خبرنگارانی که خالق بهترین مقالات و ناشرین سالم ترین اخبار و منصفانه ترین نقدها هستند.
مریم اله‌وردی.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*